1. Muxtar Kazım oğlu İmanov, “Azərbaycan folklorunda gülüş (poetika və genezis məsələləri)”-doktorluq 
  2. Seyfəddin Gülverdi oğlu Rzayev, “Oğuz mifinin strukturu və paradiqmaları” -doktorluq 
  3. Ramil Manaf oğlu  Əliyev, “Türk mifoloji düşüncəsi və onun epik transformasiyaları” -doktorluq 
  4. Oruc Söhrab oğlu Əliyev, “Azərbaycan nağıllarının poetikası” -doktorluq 
  5. Cəfərova Fəxriyyə İbrahim qızı, “Azərbaycan xalq dastanlarında qəhrəman problemi”-namizədlik
  6. Nemətova Sədaqət Nəsir qızı, “Ağı janrının poetikası”- namizədlik
  7. Yeganə Nəhmətulla qızı İsmayılova, ““Dədə Qorqud” dastanları və müasir Azərbaycan ədəbiyyatı” -doktorluq 
  8. Afaq Xürrəm qızı Ramazanova, “Azərbaycan folklorunda qadın (ana) yaradıcılığı və onun poetikası”- namizədlik
  9. Rüstəmzadə İlkin Fariz oğlu, “Azərbaycan  nağıllarının süjet göstəricisi”- namizədlik
  10. Albalıyev Şakir Əlif oğlu, “Azərbaycan məişət nağıllarında şah obrazı”  - namizədlik
  11. Ağalar Həmzə oğlu Mirzə, “Şirvan aşıq məktəbi” -doktorluq 
  12. Fərhadov Fərhad Fərman oğlu, “Türk xalqlarının epik yaradıcılığında “Kozı Korpəc və Bayansulu” dastanı” - namizədlik
  13. Nemətova Akifə Əflatun qızı, “A.Baqrinin folklorşünaslıq fəaliyyəti”  - namizədlik
  14. İbrahimova Vəfa Muradxan qızı, “Azərbaycan folkloru ingilisdilli qaynaqlarda”  - namizədlik
  15. Cəlal Mirzağa oğlu Məmmədov, “Türk mifoloji obrazlarının funksional – semantik özəllikləri” -doktorluq 
  16. Tahir Talıb oğlu Orucov, “Qaravəlli janrının poetikası” - namizədlik
  17. Hüseynov Gülağa Məmmədhəsən oğlu, “Əhməd Cəfəroğlunun folklorşünaslıq irsi” - namizədlik
  18. Şükürova Gülxani Pənah qızı, “İlyas Əfəndiyevin yaradıcılığında folklor motivləri” - namizədlik
  19. Ülkər Azad qızı Nəbiyeva, “Azərbaycan epik düşüncəsində “Dədə Qorqud”” -doktorluq 
  20. Zümrüd İbrahim qızı Səmədova, “Zaqatala aşıq mühiti” - namizədlik
  21. Vüsal Arif qızı Səfiyeva, “Akad. Həmid Araslının folklorşünaslıq irsi” - namizədlik
  22. İslam Hüseyn oğlu Sadıqov, “Azərbaycan folklorunda “Koroğlu” poetik ənənələri” - namizədlik
  23. Səbinə Müzəffər qızı İsayeva, “Aşıq poeziyası ənənələri və Aşıq Şəmşir yaradıcılığı” - namizədlik
  24. Rövşən Tofiq oğlu Əlizadə, “Azərbaycan folklorunda təbiət kultları ilə bağlı inanclar” - namizədlik
  25. Abbasov Elçin Hüseynağa oğlu, ““Koroğlu” eposunun poetikası (Paris nüsxəsi əsasında)”  - namizədlik
  26. Mirzəyeva Sevinc İsgəndər qızı, “Folklor süjet və motivlərinin müasir ədəbiyyatda əksi (Azərbaycan və fransız ədəbiyyatının materialları əsasında)” - namizədlik
  27. Qurbanov Faiq Xasay oğlu, “Azərbaycan folklorunun regional xüsusiyyətləri  (Qarabağ bölgəsinin materialları əsasında)” - namizədlik
  28. Məmmədova - Rəhimova Xatirə İsrafıl qızı, “XIX əsr Göyçə el şairi Şışqayalı Aydının yaradıcılığı”  - namizədlik
  29. Səmədova Dürdanə Adil qızı, “Azərbaycan və ingilis atalar sözlərinin tipoloji xüsusiyyətləri”
  30. Əliyeva Rəna Ağacan qızı Mövlüd Süleymanlının yaradıcılığında folklor motivləri 
  31. Əsgər Əfzələddin Dağbəyi oğlu“Türk folkloru tarixində Oğuznamə yaradıcılığı” -doktorluq 
  32. Əliyeva Fərqanə Aydın qızı“Əmrah” dastanının Türkmən versiyası: genezisi və formalaşması” - namizədlik
  33. Qurbanov Nail Məhəbbət oğlu, “Azərbaycan folklorunda mifoloji – kosmoqonik görüşlər” - namizədlik
  34. Vəkilova Aygün İbrahim qızı, “Azərbaycan və fransız folklorunda tarixi gerçəkliklə bağlı janrların tipologiyası və qarşılıqlı əlaqəsi” - namizədlik
  35. Sayılov Qalib Əmirağa oğlu, “Müasir Şirvan aşıqlarının yaradıcılığı (1950-80 ci illər)”
  36. Əhmədli Atəş Şövkət oğlu, “Folklorda söyləyicilik sənəti” - namizədlik
  37. Mütəlimova Çinarə Tofiq qızı, “Azərbaycan və ərəb qəhrəmanlıq dastanlarında oxşar süjet və motivlər” - namizədlik
  38. Babayev Rafiq Təvəkkül oğlu, “Azərbaycan folklorunun regional xüsusiyyətləri (Naxçıvan folkloru)” - namizədlik
  39. Rzayeva Aynur Qəhrəman qızı, “Xalq yazıçısı Elçinin nəsrində folklorizm”
  40. Hüseynova Ziyafət Fərhad qızı, “Azərbaycan və ingilis əfsanə və rəvayətlərinin tipoloji xüsusiyyətləri” - namizədlik
  41. Qara Namazov, Qaçaq Kərəm mövzusu barədə çıxarış
  42. Baxşəliyev Fəxrəddin Elşad oğlu, “Təsəvvüf ənənələri və Aşıq Ələsgər” - namizədlik
  43. İbrahimova Aynur Aydın qızı, “Azərbaycan koroğluşünaslığı: tarixi və inkişaf mərhələləri”  - namizədlik
  44. Bayramova Arzu Əyyub qızı, “El şairi Nəbi Borçalının yaradıcılığı” - namizədlik
  45. Qasımova Fidan Atakişi qızı, “Azərbaycan folklorunda mədəni qəhrəman və onun transformasiya formaları” - namizədlik
  46. Xəlilov Ağaverdi Sərxan oğlu, “Oğuz eposunda ritual və janrın sturuktur tipologiyası” -doktorluq 
  47. Vəliyev Əpoş İslam oğlu, “Müasir Azərbaycan poeziyasında folklor motivləri (H. Kürdoğlunun yaradıcılığı əsasında)” - namizədlik
  48. Umudov Qüdrət Umud oğlu, “Azərbaycan folklorşünaslığının inkişaf problemləri (1991-2007 ci illər)” -doktorluq 
  49. Sadıqova Hüsniyyə Hüseynəli qızı, “Epik mətnin tərcümə problemləri (“Bhavaqadqita”nın Azərb dilinə tərcüməsi əsasında)” - namizədlik
  50. İsmayılova Günay Elgiz qızı, “Azərbaycan folklorunda gender problemi” - namizədlik
  51. Həsənova İradə Çingiz qızı, “Yeni Azərbaycan və rus nəsrinin folklor-mifoloji qatı” - namizədlik
  52. Babayeva Diləfruz Eyvaz qızı, “Folklor və ədəbiyyatda süjet və motivin qarşılıqlı topologiyası (XX əsrin II yarısı Azərbaycan ədəbiyyatı  materialları əsasında)”
  53. Abbaslı Sönməz İsrafil qızı, “Azərbaycan lətifələrinin regional xüsusiyyətləri”  - namizədlik
  54. Ələkbərov Əziz Yusif oğlu, “Qərbi Azərbaycan folklorunda tarixilik və regional etnik xüsusiyyətlər” -doktorluq 
  55. Ələkbərova Ülkər Qəzənfər qızı, “Türk xalqları folklorunun toplanması və tədqiqində Q. Potanın rolu” - namizədlik
  56. Qarayev Həsən Abuzər oğlu, “Azərbaycan epik folklorunda faciəvilik” - namizədlik
  57. Fətullayeva Vəfa Musa qızı, “Bayatılar və onun poetik – semantik xüsusiyyətləri” - namizədlik
  58. Babək Aynur Məhəmməd qızı, “Azərbaycan folklorunda su stixiyası ilə bağlı inanclar”
  59. İsgəndərova Vəfa Zahid qızı, “Ənənəvi nağıl formulları (Azərbaycan və Türkiyə nağılları əsasında)”
  60. Akkaya Özcan Mustafa oğlu, “Məhəbbət dastanlarında süjet və qəhrəman” - namizədlik
  61. Qasımova Sevinc Aşur qızı, “Azərbaycanda Novruz ənənələri və inanclar” - namizədlik
  62. Qəsəbova İlhamə Cəlal qızı, “XX əsr Qazax aşıq mühiti Altaylı Seyfəddin Əli oğlu” - namizədlik
  63. Altaylı Seyfəddin Əli oğlu, “Azərbaycan xalq deyimlərində mifoloji və tarixi elementlərin əksi”- doktorluq
  64. Hüseynova Almaz Həsən qızı, “Azərbaycan mühacirət folklorşünaslığı” -doktorluq 
  65. Vəliyev Əpoş İslam oğlu, “Müasir Azərbaycan poeziyasında folklor motivləri (Hüseyn Kürdoğlunun yaradıcılığı əsasında)”  - namizədlik
  66. Əliyeva Ülkər İman qızı, ““AYB” dərgisində folklorşünaslıq məsələləri” - namizədlik
  67. Mürşüdova Ulduz Bəşir qızı, “Azərbaycan və Şimali Amerika folklorunun müqayisəli təhlili” -doktorluq 
  68. Hüseynov Bilal Hüseynağa oğlu, “Azərbaycan folklorunda əmək nəğmələri” - namizədlik
  69. Atif İslamzadə İslam oğlu, “Oğuz epik ənənəsində Qazan xan obrazı” - namizədlik
  70. Ağbabalı Məmmədov Aftandil İsrafil oğlu, “Azərbaycan aşıq yaradıcılığının regional xüsusiyyətləri (Ağbaba-Çıldır aşıq mühiti)” -doktorluq 
  71. Əzizova Sevinc Bayram qızı, “Novrəs İmanın həyat və yaradıcılığı”
  72. Cəlil Fərəh Cabbar qızı, “Türk və Skandinav eposlarının müqayisəli tipologiyası” -doktorluq 
  73. İmaməliyev Elçin Qalib oğlu, “Türk yaradılış mifləri və Azərbaycan əfsanələri” - namizədlik
  74. Əsgər Nailə Baxşəli qızı, “Aşıq Nəsibin dövrü, mühiti və yaradıcılıq yolu” - namizədlik
  75. Rufullayev Qədim İgid oğlu, “Zəlimxan Yaqub və xalq yaradıcılığı” - namizədlik
  76. Hüseynzadə Əkrəm Rüfət oğlu, “Azərbaycan folklor mətnlərində adların semantikası (Naxçıvan folkloru əsasında)” - namizədlik
  77. İbayeva Nuridə Zabit qızı, “İnanc folkloru kontekstində ocaqlar və pirlər (Masallı örnəkləri əsasında)” - namizədlik
  78. Əliyeva Xəyalə Oruc qızı, “M.H.Təhmasibin folklorşünaslıq fəaliyyəti”
  79. Məmmədova Mətanət Məmməd qızı,““Qarabağnamələr”də folklor motivləri”  - namizədlik
  80. Qəbulova Təranə Zəfail qızı, “Naxçıvan aşıq mühiti” - namizədlik
  81. Allahverdiyev Ramin Novruzəli oğlu, “Azərbaycan təqvim miflərinin semantikası” - namizədlik
  82. Eminova Sevinc Zakir qızı, “Folklorda milli obraz və onun ədəbiyyatda əksi (Azərbaycan və rus nəsri əsasında)” - namizədlik
  83. Səfərova Mahi Paşa qızı, “Hüseynqulu Sarabski və Bakı folkloru” - namizədlik
  84. Qasımov Nemət Yusif oğlu, “Zodlu Abdullanın yaradıcılığı” - namizədlik
  85. Gülsümxanım Atabala qızı, “Əzizə Cəfərzadə və folklor” - namizədlik
  86. Rəhimbəyli Nailə Rasim qızı, ““Aşıq Qərib” dastanının melo – poetik xüsusiyyətləri” -doktorluq 
  87. Şəbri Məryəm Məhəmməd qızı, “İranda Azərbaycan folklorunun nəşri və tədqiqi məsələləri (“Varlıq” jurnalı əsasında)” - namizədlik
  88. Qurbanov Tacir Şaban oğlu, “Ağbaba aşıq mühiti” - namizədlik
  89. Əliyeva Elmira Nazim qızı, “Xalq məsələlərinin janr xüsusiyyətləri” - namizədlik
  90. Hüseynli Şəhla Akif qızı, “Folklorda epik formulların semantik xüsusyyətləri” - namizədlik
  91. Cəfərov Əliağa Qafar oğlu, “Şifahi və yazılı ənənədə “Koroğlu” süjetləri (eposun Azərbaycan versiyası əsasında” -doktorluq 
  92. Seyidova Gülnarə Ələddin qızı, “Azərbaycan dastanlarının araşdırılması problemləri (Azərbaycan şifahi xalq ədəbiyyatına dair tədqiqlər məcmuələri əsasında)”
  93. Ramazanova Afaq Xürrəm qızı, “Türk epik ənənəsində “Arzu Qəmbər” dastanı” - namizədlik
  94. Qayıbov Seyran Salman oğlu, “Xəstə Qasımın poetik irsi” - namizədlik
  95. Həsənova Könül Kamil qızı, ““Kitabi-Dədə Qorqud” dastanında ənənəvi süjetlər”
  96. Qəhrəmanova Mirvari Arif qızı, “XX əsr Şirvan aşıq şeiri”
  97. Fərəcova Lalə Möhübbət qızı, “Şəxsi arxivlərdə folklor materialları (AMEA- nın Ə. İnstitutunun fondları əsasında)”
  98. Bayramova Arzu Əyyub  qızı, “Borçalı aşıq ənənələri və şair Nəbinin yaradıcılıq yolu” - namizədlik
  99. Coşkun Jalə Zaman qızı, “Türk və slavyan sehrli nağıllarının tipoloji xüsusiyyətləri” - namizədlik
  100. İslamzadə Kəmalə Faiq qızı, “Azərbaycan xalq nəsrində ənənəvi süjetlər” -doktorluq 
  101. Məmmədov Nizami Murad oğlu, “Məmməd Araz yaradıcılığında folklor motivləri” - namizədlik
  102. Məmmədova Məleykə Nizami qızı, “Xalq oyun və tamaşalarının tipologiyası (Azərbaycan və Anadolu nüm. əsasında)” - namizədlik
  103. Qurbanova Aynurə Qəzənfər qızı, “Azərbaycan qumuq folklor əlaqələri” - namizədlik
  104. Abbasova Aytac Hicran qızı, “Kəlbəcər folklor mühiti” - namizədlik
  105. Məmmədova Şəbnəm Nizami qızı, “Azərbaycan qaraqalpaq folklor əlaqələri” - namizədlik
  106. Axundova Hilalə Saleh qızı, “Azərbaycan folklorunda dağ kultu” - namizədlik
  107. Şammədova Pərvanə Nadir qızı, “Xalq mahnılarında poetik formullar” - namizədlik
  108. Quliyev Hikmət Valeh oğlu, “Azərbaycan folklorunda müdrik qoca arxetipi”
  109. Qarayev Səfa Pənah oğlu, “Azərbaycan folklorunda mifoloji xaos”
  110. Rzayev Tahir Musa oğlu, “Müasir Azərbaycan nəsrində eposçuluq ənənəsi (İsmayıl Şıxlının “Dəli Kür” romanı əsasında)”    - namizədlik
  111. Cəfərova Aytən Cəfər qızı, “Ordubad folklor mühiti” - namizədlik
  112. Nəsibov Tahir İsgəndər oğlu, “Türk epik ənənəsi və “Qeser”dastanı” - namizədlik
  113. Cihan Mehmed Can Halit, “XX əsr türk folklorşünaslığında Azərbaycan folklorunun problemləri (P. Boratav, Ş.Elçin və Ö. Çobanoğlunun tədqiqatları əsasında)”  - namizədlik
  114. Cəfərova  Şəfayət  Ağababa qızı, “Azərbaycan və rus xalq nağıllarında qadın obrazlarının tipoloji xüsusiyyətləri” - namizədlik
  115. Abbasov Elçin Hüseynağa oğlu, “Azərbaycan  folklorunda ənənəvi bilgi və inamların praqmatik funksiyası” -doktorluq 
  116. Atayev Fəxrəddin Qəhrəman oğlu, “Göyçə aşıq məktəbinin ifaçılıq xüsusiyyətləri” - namizədlik
  117. Musayev Osman Ənvər oğlu, ““KDQ” və “Koroğlu” dastanlarında süjet xəttinin tipologiyası”  - namizədlik
  118. Səfərəliyeva Rəhilə Soltan qızı, “Azərbaycan xalq  dastanlarında qəhrəman tipləri” - namizədlik
  119. Dadaşova Reyhan Bəhram qızı, “Azərbaycan dastanlarında şəxs adlarının folklor semantikası” - namizədlik
  120. Mirzəyeva Gülçin Ələkbər qızı, “Tırınqı və nanayların melo-poetik xüsusiyyətləri (Ağbaba materialları əsasında)” - namizədlik
  121. Əliyeva Sevinc Kərim qızı, “Heyvanlar haqqında nağıllar və təmsil janrı (Azərbaycan şifahi və yazılı ədəbiyyatının nümunələri  əsasında)” - namizədlik
  122. İslam Sadıqov Hüseyn oğlu, “Şumer epik mətnləri və türk xalq yaradıcılığı ənənələri” -doktorluq  - namizədlik
  123. Abbasova Mətanət Maşallah qızı, “Azərbaycan  xalq lirikasının mifopoetik sistemi” -doktorluq 
  124. Rzayev Nazim Ağaverdi oğlu, “Azərbaycan  meyxana  janrının xüsusiyyətləri” - namizədlik
  125. Məmmədova Nailə Adil qızı, “Müasir Azərbaycan  nəsrində folklor ənənələri (1990-2010-cu illər)” - namizədlik
  126. Əliyeva Şölə Qadir qızı, “Uşaq folkloru və onun poetikası (Naxçıvan örnəkləri əsasında)” - namizədlik
  127. Babayev Rafiq Təvəkkül oğlu, “Azərbaycan epik folklorunun poetik strukturu (Naxçıvan folklor mətnləri əsasında)” -doktorluq 
  128. Məmmədova Nurlana Ramazan qızı, “Tahir və Zöhrə” dastanının yayılma arealı” - namizədlik
  129. Məmmədov Elxan Qadir oğlu, “Eynəli bəy Sultanovun folklorşünaslıq irsi” - namizədlik
  130. Ağayeva Nigar Fikrət qızı, “Azərbaycan və ingilis uşaq folklorunun janr xüsusiyyətləri” - namizədlik
  131. Adışirinov Nizami Şamil oğlu, “Dədə Qorqud” kitabında epik formullar” - namizədlik
  132. Elza Qurban qızı İsmayılova, ““Koroğlu” mətnlərinin tipologiyası (Azərbaycan və Türkiyə variantları əsasında)” - namizədlik
  133. Həşimova Aybəniz Şirin qızı, “XX əsr Azərbaycan və rus ədəbiyyatşünaslığında mifoloji düşüncə və bədii ədəbiyyat probleminin tədqiqi aspektləri” -doktorluq 
  134. Məmmədov Məhəmməd Məmmədsəid oğlu, “Türk mifoloji dünyagörüşündə tanrıçılıq” -doktorluq 
  135. Əliyeva Ruhəngiz Çingiz qızı, “XX əsrin II yarısında Azərbaycan uşaq ədəbiyyatında epik folklor ənənələri” - namizədlik
  136. Əfəndiyeva Çiçək Abid qızı, “Azərbaycan paremiyalarının bədii semantik sistemi” -doktorluq 
  137. Xavəri Sərxan Abbas oğlu, “Azərbaycan milli mədəniyyət sistemində folklorun  funksional strukturu və tipologiyası” -doktorluq 
  138. Mustafayev Aydın Xankişi oğlu, “Azərbaycan folklorunda ağac kultu” - namizədlik
  139. Orucov Tahir Talıb oğlu, “İdeoloji-mənəvi repressiya və Azərbaycan folklorşünaslığı” - namizədlik
  140. Eminova İlkin Müdafiə qızı, “Vəli Xuluflunun folklorşünaslıq fəaliyyəti” - namizədlik
  141. Qurbanova –Kümet Könül Cavanşir qızı, “Y.Balasaqunlunun “Qutadqu-bilik” poemasının folklor qaynaqları” - namizədlik
  142. Rəhmanova Nigar Əsgər qızı, “Anadilli epik poeziyada dastan ənənəsi (XIII-XVIII əsrin materialları əsasında)” - namizədlik
  143. Həkimova Nübar Mürsəl qızı, “Azərbaycan xalq təbabəti ilə bağlı inanclar sistemi və onun praktik təsir dairəsi” - namizədlik
  144. Çələbiyeva Gülər Aydın qızı, “Azərbaycan mərasim folklorunda gender stereotipləri” - namizədlik
  145. Zeynalova Vüsalə Rasim qızı, “Məmmədhüseyn Şəhriyarın anadilli poeziyası və folklor” - namizədlik
  146. Hacıyev Asif Xatabala oğlu, ““Dədə Qorqud” eposu: türk-oğuz dastan ənənəsi və tarixi-linqvistik aspekt” - namizədlik
  147. Kərimova Xuraman Daşdəmir qızı, “Azərbaycan folklor mətnlərinin tərtib problemləri” - namizədlik
  148. Nemətova Sədaqət Nəsir qızı, “Azərbaycan folklorunda epik janrların qarşılıqlı əlaqəsi (Naxçıvan folklor materialları əsasında)” -doktorluq 
  149. Fərəcova Aynur Aydın qızı, ““Kitabi-Dədə Qorqud”da qəhrəman və cəmiyyət problemi” - namizədlik
Copyright © AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu, 2015