Okt 24, 2016 | 15:47 / Konfranslar, iclaslar
Akademik Rafael Hüseynovun sədrliyi ilə Respublika Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının Filologiya Problemləri üzrə Elmi Şurasının 8-ci iclası keçirilib.
Bu dəfəki iclasda 5-i elmlər doktorluğu hazırlığı, 33-ü fəlsəfə doktorluğu hazırlığı üzrə 38 nəfər sənəd tədqim etmiş iddiaçının mövzusu müzakirə olunub, dissertant və doktorantlara müvafiq tövsiyələr verilib.
Elmlər doktoru hazırlığı proqramı üzrə müraciət etmiş şəxslərdən Bakı Dövlət Universitetinin Filologiya fakültəsinin doktorantı Gülgün Əliyevanın “Türk xalqları ədəbiyyatında İmadəddin Nəsiminin bədii obrazı”, Naxçıvan Bölməsinin doktorantı Fatimə Vəliyevanın “Azərbaycan dilində aforizmlər, onların linqvostruktur təhlili və lüğətlərdə istifadə formaları”, Dilçilik İnstitutunun dissertantı Nağdəli Zamanovun “Heydər Əliyev nitqinin arxitektonikası, ekspressivliyi və üslubi-qrammatik xüsusiyyəti” mövzuları olduğu kimi, Əlyazmalar İnstitutunun dissertantı Qətibə Quliyevanın “Qədim türk-uyğur abidələrinin linqvo-tekstoloji tədqiqi” mövzusu isə “VI-X əsrlər türk-uyğur hüquq sənədlərinin linqvo-tekstoloji tədqiqi” şəklində təsdiq edilib.
Bakı Slavyan Universitetinin Rus ədəbiyyatı kafedrasının doktorantı Tofiq Yusifovun “Nazim Hikmətin əsərlərinin Rusiyada tərcüməsi və resepsiyası məsələsi” mövzusu onun doktorantura üzrə ixtisasına uyğun gəlmədiyinə və ümumiyyətlə bu mövzunun elmlər doktorluğu pilləsi üçün yetərincə miqyaslı olmaması səbəbindən təsdiq edilməyib.
Tədbirdə fəlsəfə doktorluğu hazırlığı proqramı üzrə “İngilis və Azərbaycan dillərində “Vətən” konsepti”, “Azərbaycan mətbuatı tarixində “İqbal” qəzetinin yeri və rolu” , “XX əsr Türkiyə ədəbiyyatında Azərbaycan mövzusu”, “Müasir Azərbaycan ədəbi dilində turizm terminologiyasının formalaşması və inkişafı”,“Təhsil diskursunda ingilis dili vasitəsi ilə qloballaşma”, “Əzizə Cəfərzadənin yaradıcılığında tarixilik və müasirlik”, “Qlobal informasiya cəmiyyətinin formalaşması prosesinə Azərbaycanın inteqrasiyasında KİV-in iştirakı” və digər dissertasiya mövzuları ətrafında müzakirələr geniş elmi diskussiyaya çevrilib.
Beləliklə, iclasda müzakirəsi aparılan 38 mövzudan 6-sının adında dəyişiklik edilməklə 24-ü təsdiq edilib.
Müzakirələrdə akademik Rafael Hüseynovla yanaşı, filologiya üzrə elmlər doktorları, professorlar Atamoğlan Həsənov, Aida Qasımova, Bədirxan Əhmədov, Cəlil Nağıyev, Əsgər Rəsulov, Fəxrəddin Veysəlli, İmamverdi Həmidov, Qəzənfər Kazımov, Qulu Məhərrəmli, Məmməd Qocayev, Nadir Məmmədli, Seyfəddin Rzasoy, Şəfəq Əlibəyli, Paşa Kərimov çıxış edərək fikir və təkliflərini bildiriblər.

At the meeting of the Scientific Council on the Problems of Philology, 21 topics of the theses discussed
Oct 24, 2016 | 15:47 / Conferences, assemblies
Read 4056 times
8th meeting of the Scientific Council on Problems of Philology of the Republican Council for Coordination of Scientific Research was held under the chairmanship of Academician Rafael Huseynov.
The meeting discussed the topics of 38 submitting documents, of which 5 for the preparation of doctors of sciences, 33 for the training of doctors of philosophy. The corresponding recommendations are given to doctoral students and dissertators.
From the persons who have submitted documents according to the program of the doctorate, a theme of the doctoral student of philology faculty of the Baku State University Gulgun Aliyeva on "An artistic image of Imadaddin Nasimi in literature of the Turkic-speaking people", doctoral student of Nakhchivan Department Fatima Veliyeva on "Aphorisms in the Azerbaijani language, their linguistic structure analysis and forms of use in dictionaries", dissertator of Institute of linguistics Nagdali Zamanov on "Very tectonics, expressivity and stylistic-grammatical features of the speech of Heydar Aliyev" remained unchanged and the theme of the thesis of the Institute of Manuscripts Gatiba Guliyeva on "Linguistic-textological study of ancient Turkic Uighur monuments" was changed to "Linguistic-textual study of the Turkic-Uygur legal documents of the 6th-10th centuries".
The topic of the doctorate of the Department of Russian Literature of the Baku Slavic University Tofig Yusifov on "The translation of Nazim Hikmet's works in Russia and the problem of repression" was not approved because of the non-compliance of the doctoral specialty.
The event was widely discussed around theses on "The Concept of the Motherland" in English and Azerbaijani languages","The role of the “Igbal” Newspaper in the History of the Azerbaijani Press"," Theme of Azerbaijan in the Turkish Literature of the 20th Century "," Formation and Development of Terminology tourism in the modern Azerbaijani literary language "," Globalization through the English language in educational discourse", "Historicity and modernity in the works of Aziza Jafarzadeh ", etc.
Thus, at a meeting of 38 topics with the introduction of certain changes in the names of sixteen, 24 topics were approved.