Okt 24, 2016 | 15:47 / Konfranslar, iclaslar
Akademik Rafael Hüseynovun sədrliyi ilə Respublika Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının Filologiya Problemləri üzrə Elmi Şurasının 8-ci iclası keçirilib.
Bu dəfəki iclasda 5-i elmlər doktorluğu hazırlığı, 33-ü fəlsəfə doktorluğu hazırlığı üzrə 38 nəfər sənəd tədqim etmiş iddiaçının mövzusu müzakirə olunub, dissertant və doktorantlara müvafiq tövsiyələr verilib.
Elmlər doktoru hazırlığı proqramı üzrə müraciət etmiş şəxslərdən Bakı Dövlət Universitetinin Filologiya fakültəsinin doktorantı Gülgün Əliyevanın “Türk xalqları ədəbiyyatında İmadəddin Nəsiminin bədii obrazı”, Naxçıvan Bölməsinin doktorantı Fatimə Vəliyevanın “Azərbaycan dilində aforizmlər, onların linqvostruktur təhlili və lüğətlərdə istifadə formaları”, Dilçilik İnstitutunun dissertantı Nağdəli Zamanovun “Heydər Əliyev nitqinin arxitektonikası, ekspressivliyi və üslubi-qrammatik xüsusiyyəti” mövzuları olduğu kimi, Əlyazmalar İnstitutunun dissertantı Qətibə Quliyevanın “Qədim türk-uyğur abidələrinin linqvo-tekstoloji tədqiqi” mövzusu isə “VI-X əsrlər türk-uyğur hüquq sənədlərinin linqvo-tekstoloji tədqiqi” şəklində təsdiq edilib.
Bakı Slavyan Universitetinin Rus ədəbiyyatı kafedrasının doktorantı Tofiq Yusifovun “Nazim Hikmətin əsərlərinin Rusiyada tərcüməsi və resepsiyası məsələsi” mövzusu onun doktorantura üzrə ixtisasına uyğun gəlmədiyinə və ümumiyyətlə bu mövzunun elmlər doktorluğu pilləsi üçün yetərincə miqyaslı olmaması səbəbindən təsdiq edilməyib.
Tədbirdə fəlsəfə doktorluğu hazırlığı proqramı üzrə “İngilis və Azərbaycan dillərində “Vətən” konsepti”, “Azərbaycan mətbuatı tarixində “İqbal” qəzetinin yeri və rolu” , “XX əsr Türkiyə ədəbiyyatında Azərbaycan mövzusu”, “Müasir Azərbaycan ədəbi dilində turizm terminologiyasının formalaşması və inkişafı”,“Təhsil diskursunda ingilis dili vasitəsi ilə qloballaşma”, “Əzizə Cəfərzadənin yaradıcılığında tarixilik və müasirlik”, “Qlobal informasiya cəmiyyətinin formalaşması prosesinə Azərbaycanın inteqrasiyasında KİV-in iştirakı” və digər dissertasiya mövzuları ətrafında müzakirələr geniş elmi diskussiyaya çevrilib.
Beləliklə, iclasda müzakirəsi aparılan 38 mövzudan 6-sının adında dəyişiklik edilməklə 24-ü təsdiq edilib.
Müzakirələrdə akademik Rafael Hüseynovla yanaşı, filologiya üzrə elmlər doktorları, professorlar Atamoğlan Həsənov, Aida Qasımova, Bədirxan Əhmədov, Cəlil Nağıyev, Əsgər Rəsulov, Fəxrəddin Veysəlli, İmamverdi Həmidov, Qəzənfər Kazımov, Qulu Məhərrəmli, Məmməd Qocayev, Nadir Məmmədli, Seyfəddin Rzasoy, Şəfəq Əlibəyli, Paşa Kərimov çıxış edərək fikir və təkliflərini bildiriblər.

На очередном заседании Научного совета по проблемам филологии были утверждены 24 темы
Под председательством академика Рафаэля Гусейнова состоялось 8-е заседание Научного совета по проблемам филологии Республиканского совета по координации научных исследований.
На заседании были обсуждены темы 38 представивших документы претендентов, из которых 5 по подготовке докторов наук, 33 по подготовке докторов философии. Даны соответствующие рекомендации докторантам и диссертантам.
Из лиц, представивших документы по программе доктора наук, темы докторанта филологического факультета Бакинского государственного университета Гюльгюн Алиевой «Художественный образ Имадеддина Насими в литературе тюркоязычных народов», докторанта Нахчыванского отделения Фатимы Велиевой «Афоризмы в азербайджанском языке, их лингвоструктурный анализ и формы использования в словарях», диссертанта Института языкознания Нагдали Заманова «Архитектоника, экспрессивность и стилистические-грамматические особенности речи Гейдара Алиева» остались неизменными, а тема диссертанта Института рукописей Гатибы Гулиевой «Лингво-текстологическое исследование древних тюрко-уйгурских памятников» была изменена на «Лингво-текстологическое исследование тюрко-уйгурских юридических документов VI-X вв.».
Тема докторанта кафедры русской литературы Бакинского славянского университета Тофига Юсифова «Перевод произведений Назима Хикмета в России и проблема репрессии» не была утверждена по причине не соответствия докторской специальности.
На мероприятии были проведены широкие дискуссии вокруг диссертационных тем «Концепция "Родины" на английском и азербайджанском языках», «Роль и место газеты "Игбал" в истории азербайджанской прессы», «"Тема Азербайджана турецкой литературе ХХ века», «Формирование и развитие терминологии туризма в современном азербайджанском литературном языке», «Глобализация посредством английского языка в образовательном дискурсе», «Историчность и современность в творчестве Азизы Джафарзаде» и т.д.
Таким образом, на заседании из 38 тем с внесением определённых изменений в названия 6-ти были утверждены 24 темы.
В обсуждениях наряду с академиком Рафаэлем Гусейновым приняли участие доктора филологических наук, профессора Атамоглан Гасанов, Аида Гасымова, Бедирхан Ахмедов, Джалил Нагиев, Аскер Расулов, Фахраддин Вейсалли, Имамверди Гамидов, Газанфар Кязимов, Гулу Магеррамли, Мамед Годжаев, Надир Мамедли, Сейфаддин Рзасой, Шафаг Алибейли, Паша Керимов, которые поделились своими мнениями и предложениями.