AMEA-da Respublika Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurası üçün informasiya sistemlərinin yaradılması nəzərdə tutulur
Okt 11, 2016 | 15:36 / Konfranslar, iclaslar
Oxunub 3887 dəfə
AMEA-da həyata keçirilən elektron elm layihəsi çərçivəsində bu istiqamətdə Respublika Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurası (RETƏŞ) üçün “Elmi problemlər reyestri” və “Dissertasiya mövzularının reyestri” informasiya sistemlərinin yaradılması nəzərdə tutulur.
Bu barədə AMEA-nın İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun texnologiyalar üzrə direktor müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Rəşid Ələkbərov institutun elmi şurasının iclasında məlumat verib.
İnformasiya sistemlərinin yaradılmasının konseptual məsələlərini, arxitektur prinsiplərini nəzərə çatdıran R.Ələkbərov verilənlər bazalarının AzScienceNet elm kompüter şəbəkəsinin Verilənlərin Emalı Mərkəzində yerləşdiriləcəyini və online rejimdə istismar ediləcəyini söyləyib.
Vurğulanıb ki, informasiya sistemlərinin yaradılması elmdə idarəetmə qərarlarının qəbul edilməsinə dəstəyin təmin olunmasında, elmi tədqiqatlarda təkrarçılığın aşkarlanmasında, aparılan araşdırmaların və büdcə vasitələrinin istifadəsinin səmərəliliyinin artırılmasında, bibliometrik və elmmetrik təhlillərin aparılmasında, elmi qurumların fəaliyyətlərinin qiymətləndirməsində, həmçinin operativlik, dəqiqlik və şəffaflığın təmin olunmasında mühüm rol oynayacaq.

ANAS intends to develop information systems for Republican Coordination Council of Scientific Research
Oct 11, 2016 | 15:36 / Conferences, assemblies
Read 3895 times
Within the frame of e-science project in ANAS, it is intended to develop information systems "Registry of Scientific Problems” and "Registry of Thesis Topics" for Republican Coordination Council of Scientific Research.
Deputy Director of the Institute of Information Technology of ANAS, PhD in Engineering Rashid Alakbarov informed about at the meeting of Academic Council.
Bringing to the attention of the conceptual issues and architectural principles for information systems R.Alakbarov reported that the database AzScienceNet scientific computer network will be deployed in the data center and commissioned online.
It was stressed that the creation of information systems will play an important role in supporting management decision-making, finding the repeatability of the studies, evaluation of the scientific structures, improving the efficiency of use of budgetary funds, and conduct bibliometric and science-metric analyzes, as well as ensuring the timeliness, accuracy and transparency.